آزمایشگاه دکستر
داستان این مجموعه دربارۀ یک پسر نابغه به نام «دکستر» است. او یک آزمایشگاه مخفی دارد که در آن مجموعه‌ای بی پایان، از اختراعاتش را پُر کرده است.

دکستر پسر کوچولوی نابغه‌ای است که اغلب در آزمایشگاه خود مشغول به کار است. آزمایشگاه دکستر در مکان مخفی‌ای در زیرزمین واقع شده که از پشت کتابخانۀ اتاق خواب دکستر به آن راهی وجود دارد که یا از طریق گفتن اسم رمز و یا از طریق جابجا کردن یکی از کتاب‌های داخل قفسه که در واقع قفل آن است درب آن باز می‌شود. اما کمتر کسی از وجود آن مطلع است. یکی از افرادی که از این راز خبر دارد «دی‌دی»، خواهر بزرگتر دکستر است. آنها به طور مداوم باهم درگیر هستند. اغلب دی‌دی باعث آزار و اذیت دکستر می‌شود. چون او همیشه دوست دارد به نحوی به اختراعات و دستاوردهای دکستر دسترسی پیدا کند و بدون اجازه با آنها بازی کند. هرچند که دکستر مانع او می‌شود اما باز در بیشتر مواقع خرابکاری به بار می‌آید و اختراعات دکستر از بین می‌روند و او مجبور می‌شود همه چیز را دوباره از نو شروع کند. با این حال گاهی هم پیش می‌آید که ایده‌ها و پیشنهاداتش برای دکستر بسیار مؤثر واقع شوند.

«ماندارک» پسر دیگری که در همسایگی دکستر زندگی می کند نیز رقیب او است و دائم در تلاش است که نقشه های کاری دکستر را به دست آورد.

«تارتاکوفسکی» نویسنده و کارگردان روسی این کار در ابتدا سه داستان کوتاه برای دانش‌آموزان طراحی و تولید کرد. پس از آن سفارش یک مجموعۀ 13 قسمتی را از شبکۀ «کارتون-نت ورک»Cartoon Network گرفت که در سال 1996 پخش شد. در سال 1999 یک مجموعۀ 52 قسمتی و یک فیلم تلویزیونی نیز تهیه شد. در این زمان بود که تارتاکوفسکی پروژه را جهت کار بر روی پروژه‌های جک سامورایی Samurai Jack و جنگ ستاره ها Star Wars: Clone Wars ترک گفت. پس از آن شبکه سفارش ساخت یک سری دیگر از این مجموعه را به یک تیم دیگر تولید داد، چرا که آزمایشگاه دکستر یکی از مشهورترین و موفق‌ترین  برنامه‌های این شبکه شده بود. سرانجام یک مجموعۀ 26 قسمتی نیز در 2003 آمادۀ پخش شد. بسیاری از قسمت‌ها تاکنون نامزد دریافت بهترین انیمیشن تلویزیونی از نگاه مردم بوده و برخی از آنها موفق به دریافت این جایزه هم شده‌اند.

اطلاعات تکمیلی

  • کارگردان: Genndy Tartakovsky و ...
  • نویسنده: Genndy Tartakovsky و...
  • انیماتور: Robert Alvare ، Rob Renzetti ، Chris Cuddington ، Craig McCracken و ...
  • موسیقی: Thomas Chase ، Steve Rucker ، Gary Lionelli
  • تکنیک: دوبعدی کامپیوتری
  • تعداد قسمت: 38
  • مدت: 10 دقیقه‌ای
  • کشور سازنده: آمریکا
  • تهیه شده در: Cartoon Network Studios (as a division of Hanna-Barbera) (Season 1-2) Cartoon Network Studios (Season 3-4)